Вступ
Матеріал другого семестру хімічного модуля передбачає 21 аудиторну годину. З них - 4 лаборатоні ( 2 роботи).
За цей період студенти мають повторити матеріал ( відновити знання, або наздобути) із розділів та з питань:
Органічні сполуки, їх роль у природі, техніці, побуті.
1. Теорія хімічної будови органічних сполук. Залежність властивостей органічних речовин від хімічної будови. Ізомерія
2. Основні класи неорганічних і органічних сполук. Вуглеводні.
3. Оксигеновмісні сполуки.
4. Органічні речовини в живій природі. Білки, жири, вуглеводи — основні складові живих організмів.
5. Природні джерела органічних речовин. Основні види палива та їхнє значення в енергетиці.
6. Полімерні матеріали.
7. Вітаміни, харчові добавки, Е-числа.
8. Органічні сполуки в побуті. Єдність і різноманітність органічних сполук.
9. Узагальнення знань з органічної хімії. Система хімічних знань, її місце в образі природи.
Матеріли для повторення та ознайомлення зібрані на 110 сторінках методичного посідника з хімічного модуля на ІІ семестр для студентів І курсу Вінницьго коледжу будівництва і архітектури (ВКБА) та містяться на сайті бібліотеки коледжу, за посиланням: http://bibliotecavn.wixsite.com/bibliotekavn/blank-7?fb_ref=Default
Пояснювальна записка до органічного розділу хімічного модулю:
Навчальний матеріал структуровано за лінійно-концентричним принципом на основі провідних наукових ідей хімії з урахуванням наступності, тобто знань, отриманих в загальноосвітній школі.
Враховуючи, що базові поняття про органічні сполуки студенти отримали в основній школі, до пояснюваного матеріалу на заняттях включено тільки ті класи хімічних сполук, без вивчення яких неможливо розуміти будову і функції біологічно важливих речовин: для вивчення білків необхідні знання про аміни та арени; щоб зрозуміти будову і властивості жирів, потрібно вивчити естери; для вивчення вуглеводів необхідні знання про альдегіди, для вивчення полімерів – фенол; барвників – анілін.
Включення відомостей про ці речовини необхідне для цілісного сприйняття хімічних знань та реалізації міжпредметних зв’язків з біологією, екологією, біохімією, географією, охороною праці, матеріалознавства.
У запропонованих методичних рекомендаціях представлені приклади розв’язків розрахункових задач. Враховуючи невелику кількість годин, відведених на вивчення та, основновною частиною, повторення матеріалу, задачі слід розв’язувати в процесі вивчення будь-яких тем і виносити їх до домашнього завдання.
Матерал має чітко виражене екологічне спрямування: екологічна складова представлена інформацією відносно впливу діяльності людини на середовище, такі як парниковий ефект, кислотні дощі, використання хімічних речовин у побуті, для лікування тощо. Значна увага приділяється впливу хімічних чинників на здоров’я людини.
Програмою на хімічний модуль у ВКБА передбачено 23 год. на вивчення розділу "Органічна хімія". Зважаючи на мінімальну кількість годин, та необхідність часу для пригадування попереднього матеріалу, розроблено методичний посібник, де запропоновано матеріал, який допоможе згадати, а при необхідності і опрацювати матеріал шкільного курсу, що дасть можливість за короткий час активізувати знання студентів, здобуті в основній школі, і на основі цих знань уже організовувати вивчення нового матеріалу. Такі питання, як „Теорія хімічної будови органічних сполук”, „Явище ізомерії”, „Рівні структурної організації органічних речовин” вивчатимуться на основі теоретичного узагальнення емпіричних знань, здобутих в основній школі.
За допомогою методичного посібника з "Органічної хімії" для студентів Ікурсу ВКБА, передбачена така організація навчального процесу, коли викладач на занятті дає лише необхідні базові знання, висловлює та ілюструє власні та загальноприйняті судження, при цьому заохочуючи студентів до глибшого пізнання, зацікавлює, мотивує вивчення тем і спонукає студентів до певних оціночних висновків.
Ураховуючи те, що студенти вже отримали знання про окремі органічні речовини і їх властивості, та зважаючи на мінімальну кількість годин на вивчення хімії в коледжі, тут пропонується вивчати матеріал не екстенсивним шляхом, збільшуючи кількість навчальних об’єктів, що вивчаються, а шляхом виявлення взаємозв’язків між ними та розглядом матеріалу, що має практичне застосування в повсякденному житті. Визначені для вивчення хімічні властивості речовин повинні характеризувати відповідну функціональну групу речовини, давати основу для судження про найважливіші сфери практичного використання речовини, зокрема для одержання з неї інших речовин. Речовини і реакції, які не представляють інтерес в даному аспекті, через мінімальну кількість годин, відведених на курс, вивчаються лише оглядово за вибором викладача.
Особливої уваги потребує вивчення «Хімія і життя», передбачено вивчення матеріалу на рівні теоретичних узагальнень із збільшенням відомостей про хімічні сполуки й реакції, застосування хімічних речовин у різних галузях народного господарства та побуту.
У курсі хімії відведено 8 годин на проведення лабораторних хімічних експериментів.
Відомості про окремі хімічні сполуки будуть необхідні студентам при вивченні профільних предметів.
Враховуючи те, що хімія – наука експериментальна, особлива увага приділяється лабораторним дослідам, адже в основі пізнання хімічних явищ лежить експеримент, який є джерелом знань, засобом закріплення навичок, способом контролю якості засвоєння матеріалу і сформованості вмінь. До того ж, лабораторні роботи допомагають засвоїти закони і теоретичні положення хімії, знайомлять з властивостями найважливіших речовин і способами їх добування, прищеплюють навички проведення найпростіших хімічних експериментів. Саме тому лабораторні заняття займають важливе місце у викладанні хімії. Враховуючи забезпеченість навчальних закладів обладнанням та хімічними реактивами, можна замінити виконання певної лабораторної роботи іншою, близькою за метою і способом виконання, експериментом ужиткового характеру.
Передмова: Як викладач, М.М. чудово розумію, що нагромадження матеріалу та деяки передумови ( базові знання із школи) призводять до відрази відносно хімічного модулю в цілому.
Щоб подолати цей опір пропоную розпочати новий семестр та новий навчальний рік їз нескладного матеріалу: гомологім алканів. В студентів, які вчасно отримали залік цей матеріал був у зошитах.
В кого по певним причинам цей матеріал відсутній - є можливість написати з методички, з будь-якого навчального ресурсу інтернету. або з таблички тут або в Вайбері.
Виділений матеріал буде на опитуванні, так - на першому занятті, тому що це - базові знання з основної школи. Опитування буде наступним чином: називаю назву хім.речовини (напр. гексан - вірна відповідь: "це шість аш чотирнадцять"), або навпаки ( напр. питання "це аш чотири" - відповідь "метан").
Натупний блок понять, на якому буде грунтуватись повторення матеріалу з розмаіття органічних сполук - це гібридизація Карбону:
Пояснення, кому необхідне - подивіться у методичному посібнику с.18, або підручнику за 9кл.
В робочому зошиті для того, щоб все встигнути на занятті, запишіть тему №1 та питання для неї. Випишіть з метоличного посібника виділений матеріал, щоб повторити та активізувати вашу мотивацію, та отримати "+" до роботи на занятті.
Візьміть на перше заняття пластилін двох різних кольорів, та зубочистки або сірники (10-12шт).
Головне:
Чудово розумію студеське навантаження навчальним матеріалом, та різноманітними цікавими заняттями, тому давайте віднесемось здраво до мотивування навчальної діяльності:
1. Ви бажаєте гарну оцінку - потрібно пригадати ( засвоїти) певний обсяг матеріалу. До кожної теми на цьому сайті буде перелік понять - розумієте про що вони, та можете розказати - вітаю, Ви молодець.
2. Ви бажаєте не витрачати багато часу на підготовку до занять з хімічного модулю - у методичці матеріал, який підлягає особливій уваги - виділений іншим кольором; до кожного питання тут на сайті буде вказана сторінка там у методичному посібнику.
3. Вам не хочеться лізти на сайт бібліотеки ВКБА - я друкую посібники на папері, і по можливості роздам тим, в кого проблеми з інтернетом. Хоча, наразі, можу назвати тільки одну людину з вашої групи без доступу до інтернету.
4. Вам хочеться "щоб було цікаво" - буде продовжувати своє існування хімічний гурток "Нотатки Алхіміка", запрошую взяти участь у складанні плану щобо тем, яки будуть розглядатись, за обгрунтовані досліди гарантовано 8-11 балів.
5. Вам "взагалі незрозуміла ця хімія, ще зі школи" - зробіть крок на зустріч, практика показала що це не так страшно. Що потрібно зробити - проявити цікавість і написати мені що бажаєте підготувати питання. Чудово. Ми з Вами оберемо питання, Ви пошукаєте інформацію та ілюстрації, на відповідному до теми занятті презентуєте. Те ж саме можно робити із дослідами. Тільки - не відкладайте на останні заняття. Саме воно все не зробиться, оцінки самі не зявляться, попрацюйте. В минулому семестрі мені дуже сподобалось як опрацювала матеріал Даша, нажаль час, щоб можно було розповісти матеріал на занятті було згаяно, але результат ії старань можна побачити на сайті, та бал пішов до заліку.
Вам нічого з цього не цікаво, див. пункт 1.
Щоб покращіти можливості підготовки до заняття - матеріал до наступного заняття буду викладати заздалегіть ( за тиждень минимум, а то і за два) аби всі встигли підготуватись, що повинно бути не складним, тому що заняття з хімії будуть проходити 1 раз на два тижні ( по чисельнику).
Питання з роботи гуртка розглянемо на першому занятті.
Рейтингова оцінка:
на 4 бала - студент записує тему питання до теми, переписує виділені поняття з методичного посібника, розуміє їх, та опрацьвує знаннєвий компонент до заняття.
на 5-6 попреденій пункт + діяльнісний компонент
на 7-8 попередні пункти + самостійно робить Д/з
на 9-11 попередні пункти + відповідати на заняттях, вміти аналізувати та систематизувати вивчаємий матеріал, називати приклади використання цих знань.
До речі - здавайте підручники за 10кл у бібліотеку.
Зареєструйтесь та цьому сайті( це не важко навіть з телефону) та висловлюйтесь:
- напишіть своє бачення; - пропозиції;
- запитання;
Comments