top of page

Лабораторна робота №1. "Визначення деяких органічних речовин та їх властивостей."

Обновлено: 10 окт. 2021 г.






11 Б .09.2021

12/16 .09.2021

13/19 .09.2021

17 Д-2 .09.2021

18 А-1 08.10.2021

18 А-2 08.10.2021



Крохмаль - дивитись! https://www.youtube.com/watch?v=uu_YHlonhmo

промокод: подивись і розкажі про що тут йшлося на +1б )


Лабораторна робота № 1.

Тема: Визначення деяких органічних речовин у живих організмах.


Мета: розширити знання про вміст та властивості органічних сполук у живих організмах; пригадати з курсу органічної хімії якісні реакції для визначення органічних речовин; узагальнити і систематизувати знання про роль органічних речовин у живих організмах. Розвивати вміння використовувати знання з інших дисциплін для пояснення біологічних явищ; розвивати навички самостійної роботи; уміння робити логічні висновки; формувати науковий світогляд.


Обладнання та матеріали: штатив з пробірками, хімічні стакани, спиртівка, пробіркотримач, насіння соняшника, гарбуза, грецький горіх, яблуко, крохмаль, білок курячого яйця, папір, банан, шматочок білого хліба, ніж, 1% розчин йоду, купрум(ІІ)сульфат, натрію гідроксид, нітратна кислота, дистильована вода, рослинна олія, спирт, ефір.


Основні поняття: органічні сполуки, високомолекулярні органічні сполуки, низькомолекулярні органічні сполуки, полімери, мономери, білки, вуглеводи, моносахариди, олігосахариди, полісахариди, ліпіди, нуклеїнові кислоти (ДНК, РНК, АТФ), нуклеотиди (А, Т, Г, Ц, У), якісна реакція.


Підготовка до роботи: (в зошит це переписувати не потрібно)


1. Уважно прочитайте теоретичні відомості до роботи та запропоновані параграфи з підручника: П.Г.Балан «Біологія 10кл» § 7 - 10, М.Є.Кучеренко «Загальна біологія 10кл» § 2 - 5, знайдіть визначення до основних понять, запам’ятайте.


2. Пригадайте основні фізичні властивості вуглеводів, ліпідів та білків.


3. Перепишіть в зошит для лабораторних робіт: тему, мету (підкреслену частину), обладнання та матеріали, основні поняття.


4. Оформіть хід роботи у вигляді таблиці: для цього вертикально разверніть зошит та розкресліть таблицю. Стовпчики мають бути рівними по ширині.


5. Перепишіть хід дослідів.


6. Принесіть на заняття насіння соняшника (5-10шт), гарбуза (5-10шт), грецький горіх(1-2шт), яблуко, крохмаль, білок курячого яйця, банан, шматочок білого хліба.


7. Дослід № 2 подивіться на ютубі та опишіть.


8. Зробіть висновки, для чого потрібні організмам визначені органічні сполуки та наявність їх у організмах.








Дослід 1. Визначення жирів в насінні.

Між листками паперу роздушити шматочок горіху та зернятко соняшника або гарбуза


Дослід 2. Розчинність жирів у воді та органічних розчинниках.

У три пробірки помістимо по кілька крапель олії , та додаємо послідовно у першу пробірку а) 2-3мл води, у другу б) – 2-3мл спирту, у третю в) – 2-3мл ефіру. Струснемо вміст пробірок. Спостерігаємо за змінами. Робимо висновки про властивості розчинників.

Дослід 3. Визначення наявності глюкози у яблуці.

Помістимо натерту м’якоть яблука у пробірку і додамо 2-3мл свіжоприготованого купрум(ІІ)гідроксиду. Довести вміст пробірки до кипіння. Спостерігаємо за утворенням жовтого, а потім жовто-гарячого забарвлення, що свідчить про перебіг якісної реакції «мідного дзеркала» – реакції на глюкозу.

Дослід 4. Взаємодія полісахаридів їз водою.

Помістити в пробірки крохмаль и целюлозу (шматочки паперу) та додати воду. Вміст пробірок струсити і спостерігати за змінами. Потім вміст пробірок нагріти до кипіння, спостерігаючи за змінами. Робимо висновок про дію а) холодної води та б) гарячої води на різні полісахариди.

Дослід 5. Визначення крохмалю.

Визначимо вміст крохмалю у бульбах картоплі, білому хлібі, банані та яблуці. Для цього на шматочки продуктів нанести по кілька крапель 1% розчину йоду. Спостерігаємо за зміною забарвлення йоду та робимо висновок про присутність крохмалю у зазначених продуктах.

Дослід 6. Визначення наявності білку у курячому яйці.

а) біуретова реакція використовується для визначення пептидного зв’язку.



Висновок:

Зробіть висновки, про роль у організмах визначених органічних сполук. Як визначили наявність тих чи інших сполук у організмах.

До розчину булку курячого яйця 2-3мл додати 2-3мл натрій гідроксиду, вміст пробірки струсити, та кілька крапель купрум(ІІ)сульфату, вміст пробірки знов струсити.

б) ксантопротеїнова реакція.

До розчину білку курячого яйця додати кілька крапель нітратної кислоти. Вміст пробірки струшуємо та нагріваємо.

Дослід 7. Визначення ферментів у сирий та вареній картоплі.

У пробірки помістимо в першу – кубик вареної, а в другу – кубик сирої картоплі. У дві пробірки наливаємо 2-3 мл перекису водню. Спостерігаємо за виділенням газу. Робимо висновок про присутність ферментів у обох зразках.

Comments


Сайт викладача
Капітонової М.М.

Viber: +3 (096) 348 86 55
Email:vkba.biol.ekol.him@gmail.com

©2021 ВСП Вінницький фаховий коледж
будівництва архітектури і дизайна
Київського національго університету
будівництва та архітектури
  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • LinkedIn - Grey Circle
bottom of page