Спадковість і мінливість організмів. Генетика. (ТЕЗИ)
- Мария Капитонова
- 4 дек. 2019 г.
- 3 мин. чтения
Обновлено: 12 мая 2020 г.

Студенти 11 Б
яких не було на занятті 4.03 ми без вас вивчали тему "Генетика - основні поняття. І закон Менделя" - перепешіть конспект, та вивчіть основні поняття: генетика, ген, геном, алель, алельні гени, локус, гомологічні хромосоми, домінантні та рецесивні ознаки, генотип, фенотип, спадковість, мінливість, чисті лінії, гомозигота, гетерозигота, гібрид, перший закон Менделя
Щоб поразумітися із таким цікавим і дійсно потрібним розділом, як "Генетика", потібно, щоб коли викладач пояснювала матеріал, він не сприймався студентами як: летіли два верблюди, один рудий, інший наліво, скільки важить кілограм заліза, якщо качці 7 років...
Так ось, щоб поразумітися, і ця легка тема приносила лише задоволення, давайте домовимося о спільній мові: щоб розуміти один одного з одного (!!!) слова, а не вигадувати кожного разу довгого і незрозумілого пояснення, ознайомимось с генетичним словничком ))
Стаття доступною мовою про генетику як таку: https://pikabu.ru/story/pochemu_zapreshchali_genetiku_4826745
Розділ V.
Закономірності спадковості і мінливості організмів.
Тема 7: Спадковість і мінливість організмів.
7.1. Генетика.
1. Короткий історичний нарис розвитку генетики.
2. Основні завдання генетики.
3. Основні напрямки досліджень генетики.
4. Основні генетичні поняття (терміни).
5. Методи генетичних досліджень.
1. Короткий історичний нарис розвитку генетики
Слово «генетика» було вперше запропоновано, для того щоб описати знання про спадковість та мінливість, визначним британським ученим Вільямом Батесоном в 1900р.
1900 р.— К. Ланштейнер розробив систему груп крові AB0 і саме цим заклав початок вивченню поліморфних ознак людини.
1918 р.— Р. Е. Фішер довів, що одні ознаки людини визначаються якістю, тобто окремими генами, а інші — кількістю.
1956 р.— Д. Тійло і А. Леван установили, що кількість хромосом у соматичних клітинах дорівнює 46, після чого були виявлені зміни хромосом при різних захворюваннях.
1959 р.— І. Лежен відкрив зайву хромосому в 21-й парі при хворобі Дауна.
2. Основними завданнями генетики є розроблення методів управління спадковістю та мінливістю з метою отримання необхідних людству форм організмів, регуляція формування їхніх природних і штучних популяцій, вивчення природи генетичних хвороб, розв’язання проблем стійкості природних і штучних популяцій видів.
3. Основні напрямки досліджень генетики: генетика людини; генетика рослин; генетика тварин; генетика мікроорганізмів; генетика індивідуального розвитку; молекулярно-генетичні механізми; цитогенетичні механізми; генетика адаптаційних процесів; генетика популяцій; еволюційна генетика; генетика соматичних клітин і клітинних популяцій; розроблення нових методів генетики; генетична інженерія.
Генетика працює на стику з багатьма науками, такими як: фізика, кібернетика, математика, хімія, еволюційне вчення, біотехнологія, практична селекція, соціологія, медицина, молекулярна біологія тощо.
4. Основні генетичні поняття (терміни):
Спадковість — здатність живих організмів передавати від покоління до покоління спадкові ознаки, збереження й відтворення у нащадків основних ознак зовнішньої та внутрішньої будови, фізико-хімічних особливостей і життєвих функцій батьків.
Мінливість — здатність живих організмів набувати нових ознак, відмінних від предків і їхніх станів у процесі індивідуального розвитку.
Спадковість є однією з основних властивостей живих організмів і забезпечується відтворенням матеріальних одиниць спадковості — генів.
Ген — це ділянка молекули ДНКП, яка визначає спадкові ознаки організмів. У генах закодована інформація, що необхідна для синтезу амінокислотної послідовності білків.
Генотип (від грец. генос — рід, походження і типос — відбиток) — комплекс усіх генів організму, що зумовлюють спадкові властивості. Взаємодія генотипу та умов середовища утворюють фенотип організму.
Фенотип (від грец. фаіно — являю і типос — відбиток) — завнішній прояв спадкових ознак. Будь-яка спостережувана характеристика чи риса організму (його морфологія, розвиток, біохімічні та фізіологічні властивості чи поведінка) і усі клінічно визначувані ознаки індивіда (зріст, вага тіла, колір очей, тип волосся, група крові тощо) є фенотипними.
Фенотип формується під дією генотипу, опосередкованого низкою факторів довкілля та можливими взаємодіями між ними.
Алелі або алельні гени — різні варіанти одного гену, що зустрічаються в межах однієї популяції організмів та визначають різні фенотипи цих організмів.
Алельні гени займають однакове положення у хромосомах однієї пари (гомологічних хромосомах) і визначають різні стани певних ознак (наприклад, високий чи низький зріст, рудий або чорний колір волосся, блакитний або зелений колір очей тощо).
Гомозигота — організм (зигота), що має однакові алелі одного гена в гомологічних хромосомах (AA, aa).
Гетерозигота — організм (зигота), що має різні алелі одного гена в гомологічних хромосомах (Aa), тобто має альтернативні ознаки.
Гомологічні хромосоми – це хромосоми однієї пари.
Ознаки — гени можуть бути домінантними та рецесивними.
Домінантна ознака (ген) — ознака, яка проявляється в присутності домінантної,( та що пригнічує, проявляється завжди як у гомозиготному, так і в гетерозиготному стані). Домінантна ознака позначається великою літерою (A, B, С). Приклади домінантних ознак: кучеряве волосся, темний колір очей або шкіри, високий зріст тощо.
Рецесивна ознака (ген) — та, що пригнічується, виявляється тільки в гомозиготному стані. В гетерозиготному стані рецесивна ознака пригнічується домінантною. Рецесивний ген позначається відповідною малою літерою (а, b, с). Приклади рецесивних ознак: пряме волосся, світлий колір очей та шкіри, низький зріст тощо.
Кодомінантність — це така властивість генів, коли обидві риси домінантні одночасно, й обидві риси у цьому випадку будуть присутні у фенотипі.
Література:
М.Є.Кучеренко «Загальна біологія 11кл» с.40-47
Цікаві ссилки: https://ostrnum.com/19-neveroyatnyh-faktov-o-genah-i-genetike/
Домашнє завдання:
Задача 1.4.
У садових ротиків червоний колір забарвлення квітів домінує над білим. Запишіть дано, та зазначте всі можливі генотипи особин із білими квітами.
Задача 1.5.
У томатів червоний колір плодів домінує над жовтим. Запишіть дано, та всі можливі генотипи червоних плодів.
Задача 1.6.
У людини позитивний резус-фактор домінує над негативним. Запишіть дано. Напишіть всі можливі поєднання алельних ознак, підпишіть їх фенотипи, зазначте, які гамети вони утворюють.
Commentaires