6. Генетика як наука
- Мария Капитонова
- 6 янв. 2022 г.
- 2 мин. чтения
11 Б .02.2022
12/16 .02.2022
13/19 .02.2022
17 Д-2 .02.2022
18 А-1 .02.2022
18 А-2 .02.2022
Генетика.
1. Короткий історичний нарис розвитку генетики.
2. Основні завдання генетики.
3. Основні напрямки досліджень генетики.
4. Основні генетичні поняття (терміни).
5. Методи генетичних досліджень.
Генетика — наука про спадковість і мінливість організмів та організацію спадкового матеріалу.
1. Короткий історичний нарис розвитку генетики
Слово «генетика» було вперше запропоновано, для того щоб описати знання про спадковість та мінливість, визначним британським ученим Вільямом Батесоном в 1900р.
1900 р.— К. Ланштейнер розробив систему груп крові AB0 і саме цим заклав початок вивченню поліморфних ознак людини.
1918 р.— Р. Е. Фішер довів, що одні ознаки людини визначаються якістю, тобто окремими генами, а інші — кількістю.
1956 р.— Д. Тійло і А. Леван установили, що кількість хромосом у соматичних клітинах дорівнює 46, після чого були виявлені зміни хромосом при різних захворюваннях.
1959 р.— І. Лежен відкрив зайву хромосому в 21-й парі при хворобі Дауна.
2. Основними завданнями генетики є розроблення методів управління спадковістю та мінливістю з метою отримання необхідних людству форм організмів, регуляція формування їхніх природних і штучних популяцій, вивчення природи генетичних хвороб, розв’язання проблем стійкості природних і штучних популяцій видів.
3. Основні напрямки досліджень генетики: генетика людини; генетика рослин; генетика тварин; генетика мікроорганізмів; генетика індивідуального розвитку; молекулярно-генетичні механізми; цитогенетичні механізми; генетика адаптаційних процесів; генетика популяцій; еволюційна генетика; генетика соматичних клітин і клітинних популяцій; розроблення нових методів генетики; генетична інженерія.
Генетика працює на стику з багатьма науками, такими як: фізика, кібернетика, математика, хімія, еволюційне вчення, біотехнологія, практична селекція, соціологія, медицина, молекулярна біологія тощо.
4. Основні генетичні поняття (терміни):
Спадковість — здатність живих організмів передавати від покоління до покоління спадкові ознаки, збереження й відтворення у нащадків основних ознак зовнішньої та внутрішньої будови, фізико-хімічних особливостей і життєвих функцій батьків.
Мінливість — здатність живих організмів набувати нових ознак, відмінних від предків і їхніх станів у процесі індивідуального розвитку.
Спадковість є однією з основних властивостей живих організмів і забезпечується відтворенням матеріальних одиниць спадковості — генів.
Comments