№ 2. Кілька слів про будову статевої системи людини
- Мария Капитонова
- 18 янв. 2020 г.
- 3 мин. чтения

(Цікаві факти про секс в тваринному світі)
Кілька слів про будову статевої системи людини:
Будова і функції статевої системи.
Органи розмноження людини, тобто чоловічі й жіночі статеві органи, забезпечують відтворення людини, тобто продовження роду, Функцію статевих органів регулюють підкіркові нервові центри великого мозку, поперековий і крижовий відділи спинного мозку, гіпоталамус і передня частка гіпофіза.
Чоловічі статеві органи складаються з внутрішніх статевих органів - яєчок (чоловічі статеві залози), їхніх протоків, придаткових статевих залоз (сім'яні міхурці, передміхурові залози, куперові залози) і зовнішніх - мошонки і статевого члена (пеніса).

Внутрішні статеві органи.
Яєчко - парна статева залоза, що міститься у шкірному мішку (мошонці); складається з численних сім'яних канальців загальною довжиною до 300 - 400 м, в яких протягом життя утворюються чоловічі статеві клітини - сперматозоїди. У сім'яних канальцях, крім сперматогенного епітелію є особливі клітини, одна з функцій яких - утворення чоловічого статевого гормону - тестостерону.
Протоками статевих залоз сперматозоїди потрапляють до придатків яєчок. Протоки яєчок і придаткових залоз впадають у сечівник, який розміщений усередині статевого члена. Сім'яні міхурці, передміхурова і куперова залози виділяють секрети, які створюють певне хімічне середовище для сперматозоїдів.
Зовнішні статеві органи. До них відносять: мошонку, що вміщує яєчка та їхні придатки, статевий член, або пеніс, який слугує для копуляції й виділення сперматозоонів. Статевий член складається з печеристих тіл і закінчується головкою, що прикривається шкірною складкою (крайня плоть). Мошонка є вип'ячуванням шкіри тіла, в яке опускаються яєчка напередодні або відразу після народження дитини.
Жіночі статеві органи.
Жіноча статева система також складається із зовнішніх і внутрішніх статевих органів. До внутрішніх статевих органів належать яєчники, маткові (фаллопієві) труби, матка і піхва. Вони розташовані в порожнині малого таза.

Яєчники - парні органи, прикріплені до стінки черевної порожнини за допомогою складки очеревини. Вони виконують дві функції: виробляють жіночі статеві клітини і гормони, основні з яких естрадіол і прогестерон. Яєчник має овальну форму і складається із зовнішнього (кіркового) і внутрішнього (мозкового) шарів, оточених білковою оболонкою. У кірковому шарі утворюються статеві клітини - яйцеклітини.
Маткова труба - м'язовий орган завдовжки до 12 см, за допомогою якого кожен яєчник зв'язаний з маткою. Кінцева (вільна) частина маткової труби міститься поблизу яєчника, має розширення (лійку), отвір якого оточений миготливими війками, за допомогою яких яйцеклітина захоплюється з черевної порожнини і потрапляє і до маткової труби, а потім у матку.
Матка — товстостінний грушоподібний порожнистий м'язовий орган. Довжина порожнини матки -і 7,5 см, ширина — 5 см, маса - 40-50 г. Вона складається з трьох шарів: зовнішнього - серозної оболонки, середнього - м'язового і внутрішнього - слизової оболонки. Матка має три отвори: два бічних, що з'єднують її з матковими трубами, і нижній, який через шийку сполучає матку з піхвою.
Зовнішні статеві органи складаються з соромітної ділянки і клітора. Соромітна ділянка утворена лобковим підвищенням, великими і малими соромітними губами, переддвір'ям піхви, залозами і цибулинами переддвір'я, дівочою плівою. Залози соромітної ділянки виділяють секрет, що змащує ззовні статеві органи і пом'якшує їхню поверхню.
Клітор - це невеликий, здатний до ерекції орган, гомологічний печеристим тілам чоловічого статевого члена.
В яєчниках і яєчках утворюються гормони, які впливають на формування так званих вторинних статевих ознак, характерних тільки для жіночого або тільки чоловічого організмів. Такими ознаками у жінок є: відсутність волосяного покриву на обличчі, тонші, ніж у чоловіків, кістки, менш розвинена мускулатура тіла, розвинені молочні залози, дзвінкий голос. У чоловіків такими ознаками є: волосся на обличчі (борода і вуса), міцний скелет, розвинена мускулатура тіла, низький голос. У ранньому віці статеві залози ще не цілком сформовані. Вони розвиваються поступово і починають виробляти Гормони лише з 12-15 років. Зовні це проявляється у поступовому формуванні вторинних статевих ознак.
Статеві гормони мають велике значення не лише для підтримання нормального функціонування статевої системи, вони беруть участь у регуляції обміну речовин.
Шановне студенство - у бібліотеці коледжу в достатній кількості є підручники М.Є.Кучеренко «Загальна біологія 11кл» - візьміть собі на абонемент

Завдання до пари:
Студенти готують основні поняття до Л/р№ 4, та здають їх наступного заняття - письмово, усно, тестово : розмноження, запліднення ( зовнішнє, внутрішнє), партеногенез, подвійне запліднення у рослин, статеві клітини, статеві залози, гаметогенез, сперматогенез, сперматозоїд, овогенез, яйцеклітина, полярні тільця, мітоз, мейоз, акросома.
Comments